Question #336415

A 5.0kg mass has its velocity change 8 m/s to 2 m/s east. Find thee objects change in momentum

Expert's answer

Δp=mΔv=5.0kg×(8m/s2m/s)=30kgm/s\Delta p=m\Delta v\\ =\rm 5.0\: kg\times (8\: m/s-2\: m/s)=30\: kg\cdot m/s


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS