Question #336356

A simple pendulum has a period of 3.0seconds. If the value of (g) is taken as 9.9ms-2. Calculate the length of the pendulum


Expert's answer

T=2πlgT=2\pi\sqrt{\frac{l}{g}}

l=gT24π2=9.93.0243.142=2.3ml=\frac{gT^2}{4\pi^2}=\frac{9.9*3.0^2}{4*3.14^2}=2.3\:\rm m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS