Question #336348

A pendulum with a period of 2.00000s in one location (g=9.80ms-2 ) is moved to a new location where the period is now 1.99796s. What is the acceleration due to gravity at its new location


Expert's answer

T1=2πl/g1T2=2πl/g2T_1=2\pi\sqrt{l/g_1}\\ T_2=2\pi\sqrt{l/g_2}

g2=g1T12T22=9.802.0000021.997962=9.82m/s2g_2=g_1\frac{T_1^2}{T_2^2}=9.80*\frac{2.00000^2}{1.99796^2}=9.82\:\rm m/s^2


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS