Question #333799

A copper rod is 2.4 meters long at 300K. What will be its length at 320K?

Expert's answer

l=l0(1+αΔT)l=l_0(1+\alpha \Delta T)

l=2.4m(1+1610620)=2.4008ml=2.4\rm \:m*(1+16*10^{-6}*20)=2.4008\:\rm m


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS