Question #330751

A 100g sample of Aluminum ( C= 0.90J/gC)at 120°C and a 150g sample of Iron metal (C=0.45J/C)at 90°C were placed in a container of 80g of water at 15°C. What is the final temperature of the mixture?


Can you show me the solution?


Expert's answer

The equation of the thermal equilibrium in this case is:


cama(Ta−T0)+cimi(Ti−T0)=cwmw(T0−Tw)c_am_a(T_a-T_0) + c_im_i(T_i-T_0) = c_wm_w(T_0-T_w)

where ca=0.9J/g/C,ci=0.45J/g/C,cw=4.2J/g/Cc_a = 0.9J/g/C, c_i = 0.45J/g/C, c_w=4.2J/g/C are the specific heat capacities of the corresponding materials, ma=100g,mi=150g,mw=80gm_a = 100g, m_i = 150g, m_w=80g are the masses, and Ta=120°C,Ti=90°C,Tw=15°CT_a = 120\degree C, T_i = 90\degree C, T_w=15\degree C are the initial temperatures. T0T_0 is the final temperature. Expressing T0T_0, obtain:


T0=camaTa+cimiTi+cwmwTwcama+cimi+cwmwT_0 = \dfrac{c_am_aT_a + c_im_iT_i+c_wm_wT_w}{c_am_a + c_im_i+ c_wm_w}

Substituting numbers, get:


T0=0.9⋅100⋅120+0.45⋅150⋅90+80⋅4.2⋅150.9⋅100+0.45⋅150+80⋅4.2≈44°CT_0 = \dfrac{0.9\cdot 100\cdot 120 +0.45\cdot 150\cdot 90+80\cdot 4.2\cdot 15}{0.9\cdot 100 +0.45\cdot 150+80\cdot 4.2} \approx 44\degree C

Answer. 44°C44\degree C.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS