Question #327128

A wire with a resistance of 5Ω is drawn out through a die so that its new length is four times its original length. What is the resistance of the longer wire when the resistivity and density of the material are unchanged?


Expert's answer

R=ρlAR=\rho \frac{l}{A}

The density of the wire remains the same, hence the volume of the wire would be unchanged

V=lA=constV=lA=const

The new resistance of the wire

R′=ρ′l′A′=ρ4lA/4=16R=16∗5 Ω=80 ΩR'=\rho'\frac{l'}{A'}=\rho\frac{4l}{A/4}=16R\\ =16*5\:\Omega=80\:\Omega


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS