Question #320612

A particle moves

along the X-axis according to the equation (t) = 2.0 - 4.0r m.

What are the velocity and acceleration at t= 2.0 s and t= 5.0 s?


Expert's answer

The equation of motion of a particle is given by

x(t)=2.0−4.0tx(t)=2.0-4.0t

The velocity

v(t)=x′(t)=−4.0 m/sv(t)=x'(t)=-4.0\:\rm m/s

The acceleration

a(t)=v′(t)=0 m/s2a(t)=v'(t)=0\:\rm m/s^2


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS