Question #314255

How much work is needed to decreases the distance between a +15 µC charge





and a -20 µC charge from 1 m to 0.25 m?

Expert's answer

The work done is equal to change in potential energy of system

W=ΔEp=kq1q2r2−kq1q2r1W=\Delta E_p=k\frac{q_1q_2}{r_2}-k\frac{q_1q_2}{r_1}

W=9∗109∗15∗10−6∗(−20∗10−6)×(10.25−11.00)=−8.1 JW=9*10^9*15*10^{-6}*(-20*10^{-6})\\ \times\left(\frac{1}{0.25}-\frac{1}{1.00}\right)=-8.1\:\rm J


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS