Question #312364

Find (a) magnitude of the electric field 0.5 m from a 2.5 -μC point charge and (b) the magnitude and direction of the electrostatic force

 acting on an electron placed at that point.


Expert's answer

(a) the magnitude electric field due point charge is given by

E=kqr2=9∗109∗2.5∗10−60.52=9∗104 N/CE=k\frac{q}{r^2}=9*10^9*\frac{2.5*10^{-6}}{0.5^2}=9*10^4\:\rm N/C

the field is directed radially toward to the charge.

(b) the magnitude of the electrostatic force acting on an electron placed at that point

F=eE=1.6∗10−19∗9∗104=1.4∗10−14 NF=eE=1.6*10^{-19}*9*10^4=1.4*10^{-14}\:\rm N

the field is directed radially outward from the charge.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS