Question #285597

A pendulum has a string of length 0.58 meters supporting it. Beside it is a mass connected to a spring of spring constant 61.56 N/m. What should be the mass of the object connected to the spring so that the two oscillating systems can resonate with each other?


Expert's answer

At the resonance, the frequencies (or periods) are the same.

1) The period of the simple pendulum:


T1=2πl/g.T_1=2\pi\sqrt{l/g}.

2) The period of the spring pendulum:


T2=2πm/k.T_2=2\pi\sqrt{m/k}.


3) Equate the periods and determine the mass:


l/g=m/k,m=kl/g=61.650.58/9.8=3.65 kg.\sqrt{l/g}=\sqrt{m/k},\\ m=kl/g=61.65·0.58/9.8=3.65\text{ kg}.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS