Question #281252

A steel wire of diameter 3.6 x 10^-4 m and length 4m extends by 1.8 x 10^-3 m under a load of 1 kg and twists by 1.2 radians when subjected to a total torsional torque of 8.4 x 10^-5 Nm at one end. Find the values of Young’s and rigidity modulus


Expert's answer

The Young's modulus:


Y=ΔLL⋅FA=43.3 kPa.Y=\frac{\Delta L}L·\frac FA=43.3\text{ kPa}.

The rigidity modulus:


G=TLθ=(8.4⋅10−5)⋅41.2=2.8⋅10−4 N⋅m2/radG=\frac {TL}\theta=\frac {(8.4·10^{-5})·4}{1.2}=2.8·10^{-4}\text{ N}·\text {m}^2/\text{rad}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS