Question #276779

! Suppose that you have a battery with12v, show that a device operating at 4v can be powered by this battery? If estimate the value of resistance that will be used in your proposed cercuit.


Expert's answer

We need a voltage divider:


R2=R1VoutVin−Vout=R1412−4=0.5R1.R_2=R_1\frac{V_\text{out}}{V_\text{in}-V_\text{out}}=R_1\frac{4}{12-4}=0.5R_1.

For R1=10Ω,R2=5Ω.R_1=10\Omega,R_2=5\Omega.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS