Question #275877

A beam of x-ray photon with a wavelength of 0.750 nm strikes a free electron in a sample. The recoiling electron moves away at 1.60 x 106 m/s. a) Determine the Compton shift in the photon’s wavelength. b) Compute the angle through which the photon is scattered.


Expert's answer

(a)


The kinetic energy of the recoil electron is equal to


T=E−E′→E′=E−T=hcλ0−mv2/2=6.626⋅10−34⋅3⋅108/(0.75⋅10−9)=T=E-E'\to E'=E-T=\frac{hc}{\lambda_0}-mv^2/2=6.626\cdot10^{-34}\cdot3\cdot10^{8}/(0.75\cdot10^{-9})=


=6.626⋅10−34⋅3⋅108/(0.75⋅10−9)−9.1⋅10−31⋅(1.6⋅106)2/2==6.626\cdot10^{-34}\cdot3\cdot10^{8}/(0.75\cdot10^{-9})-9.1\cdot10^{-31}\cdot (1.6\cdot10^6)^2/2=


=2.64⋅10−16 (J)=2.64\cdot10^{-16}\ (J)


E′=hc/λ′→λ′=hc/E′=6.626⋅10−34⋅3⋅108/(2.64⋅10−16)=0.753 (nm)E'=hc/\lambda'\to \lambda'=hc/E'=6.626\cdot10^{-34}\cdot3\cdot10^{8}/(2.64\cdot10^{-16})=0.753\ (nm)


Δλ=λ′−λ0=0.753−0.750=0.003 (nm)\Delta \lambda=\lambda'-\lambda_0=0.753-0.750=0.003\ (nm) . Answer


(b)


Δλ=λC(1−cos⁡θ)→cos⁡θ=1−ΔλλC=\Delta \lambda=\lambda_C(1-\cos\theta)\to\cos\theta=1-\frac{\Delta\lambda}{\lambda_C}=


=1−0.003⋅10−92.4263⋅10−12=−0.2364→θ≈104°=1-\frac{0.003\cdot10^{-9}}{2.4263·10^{−12}}=-0.2364\to \theta\approx104° . Answer






LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS