Answer to Question #272513 in Physics for Oreoluwa

Question #272513

A 1.50kg object hangs motionless from a spring with a force constant of k=250N/m how far is the spring stretched from its equilibrium length?






1
Expert's answer
2021-11-29T09:15:55-0500

mg=kΔxΔx=mg/k=1.59.8/250=0.0588 (m)=5.88 (cm)mg=k\Delta x\to \Delta x=mg/k=1.5\cdot9.8/250=0.0588\ (m)=5.88\ (cm) . Answer

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog