A cleaner pushes a 4.5-kg laundry cart in such a way that the net external fo N. Calculate the nagnitude of his carts acceleration
So, assume that the force is 60 N.
F=ma→a=F/m=60/4.5=13.3 (m/s2)F=ma\to a=F/m=60/4.5=13.3\ (m/s^2)F=ma→a=F/m=60/4.5=13.3 (m/s2) . Answer
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments
Leave a comment