A projector lamp is rated for 75 volts and has hot resistance of 25ohms. Solve the value of series resistance which will operate the lamp for 220 volts supply
"220\/(25+R)=75\/25=3\\to R=48.33\\ (\\Omega)" . Answer
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments
Leave a comment