Someone goes skiing. He starts from rest at the top of a ski hill with an incline of 22 degrees up from the ground. If this person is going 26 m/s after 10 seconds, what is the coefficient of friction between his skis and the hill?
F=ma→mgsin22°−μmgcos22°=ma→F=ma\to mg\sin22°-\mu mg\cos22°=ma\toF=ma→mgsin22°−μmgcos22°=ma→
a=gsin22°−μgcos22°a=g\sin22°-\mu g\cos22°a=gsin22°−μgcos22°
v=at→v=g(sin22°−μcos22°)t→μ=tan22°−vgtcos22°=v=at\to v=g(\sin22°-\mu \cos22°)t\to\mu=\tan22°-\frac{v}{gt\cos22°}=v=at→v=g(sin22°−μcos22°)t→μ=tan22°−gtcos22°v=
=tan22°−269.8⋅10⋅cos22°=0.404−0.286=0.118=\tan22°-\frac{26}{9.8\cdot 10\cdot\cos22°}=0.404-0.286=0.118=tan22°−9.8⋅10⋅cos22°26=0.404−0.286=0.118 . Answer
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments
Leave a comment