Question #262702

a ball is projected horizontally from the top of a vertical building 25m above the ground level with an initial velocity of 8.25m/s.

a. how long is the ball in flight before hiiting the ground

b. how far from the building does the ball strike the ground


Expert's answer

a) h=gt2/2 →t=2h/g=2⋅25/9.8=2.56 (s)h=gt^2/2\ \to t=\sqrt{2h/g}=\sqrt{2\cdot25/9.8}=2.56\ (s)


b) l=vt=8.25⋅2.56=21.12 (s)l=vt=8.25\cdot2.56=21.12\ (s)


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS