Question #262570

The electric motor of a model train accelerates the train from rest to 0.620 m/s in 21.0cs. The total mass of the train is 875 g. Find the average power delivered to the train during the acceleration.


Expert's answer

The average power delivered to the train during the acceleration can be found as follows:


P=Wt.P=\dfrac{W}{t}.

We can find the work done by the electric motor from the work - kinetic energy theorem:


W=KEf−KEi=12mvf2.W=KE_f-KE_i=\dfrac{1}{2}mv_f^2.

Finally, we get:


P=0.875 kg×(0.620 ms)22×21.0×10−3 s=8.01 W.P=\dfrac{0.875\ kg\times(0.620\ \dfrac{m}{s})^2}{2\times21.0\times10^{-3}\ s}=8.01\ W.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS