Question #259158

1. A radio station broadcast at a frequency of 88,300,000 Hz.If the broadcast is an electromagnetic wave,then what is its wavelength?




2. A note is played with a wavelength of 0.77 m. If the speed of sound is 350.29 m/s, what is the frequency of the note?




Expert's answer

1. The wavelength is


λ=c/f=(3⋅108)/(88,300,000)=3.40 m.\lambda=c/f=(3·10^8)/( 88,300,000 )=3.40\text{ m}.

2. The frequency is


f=c/λ=350.29/0.77=455 Hz.f=c/\lambda=350.29/0.77=455\text{ Hz}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS