Question #258876

A bar measures 12 mm x 20 mm x 1 m. It has a specific gravity of 2.78. Determine its mass


Expert's answer

Given:

ρ=2.78=2780 kg/m3\rho=2.78=2780\:\rm kg/m^3

V=12 mm×20 mm×1 m=2.4∗10−4 m3V=\rm 12\: mm\times20\: mm\times 1\: m=2.4*10^{-4}\: m^3


The mass of a bar

m=ρV=2780 kg/m3∗2.4∗10−4 m3=0.667 kgm=\rho V=\rm 2780\: kg/m^3*2.4*10^{-4}\: m^3=0.667 \: kg


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS