Question #257220

Calculate the energy carried by an x-rays of wavelength 7.5×10-10m(h=6.6×10-34js, vorc=3×108m/s)(Hmt:E=hc)


Expert's answer

We can find the energy carried by an x-rays of wavelength λ\lambda as follows:


E=hcλ=6.626×10−34 J×s×3.0×108 ms7.5×10−10 m=2.65×10−16 J.E=\dfrac{hc}{\lambda}=\dfrac{6.626\times10^{-34}\ J\times s\times3.0\times10^8\ \dfrac{m}{s}}{7.5\times10^{-10}\ m}=2.65\times10^{-16}\ J.
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS