Question #255822

The city subway advances at 72k m/h and sounds a 330 Hz horn when passing through an intersection where there is a stationary observer. What are the frequencies of the sound the observer hears when the metro passes by?


Expert's answer

72 km/h is 20 m/s. The frequency heard by the observer is


f=f0cc−vs=330343343−20=350 Hz.f=f_0\frac{c}{c-v_s}=330\frac{343}{343-20}=350\text{ Hz}.

vsv_s here is the speed of the source of sound (train).



LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS