Question #254743

A petrol tanker has mass 2800kg when empty and holds 30m3 of petrol when full . The density of petrol is 740kg/m3

a. Calculate the total mass of the tanker when full of petrol

b. The full tanker is travelling along a road when the driver observes an obstruction and applies the brakes. A resultant force of 30000N acts on the tanker. Calculate the deceleration of the tanker



Expert's answer

a)


M=2800+(740)(30)=25000 kgM=2800+(740)(30)=25000\ kg


b)


a=3000025000=1.2ms2a=\frac{30000}{25000}=1.2\frac{m}{s^2}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS