Question #254179

What is the speed of a satellite moving in a circular orbit at a height of 3800km above

the surface of the earth? (b) what is the period of the satellite in hours? The mass of the

earth is 5.97x10^24 kg. The radius of the earth is 6.38x10^6 m.


Expert's answer

Given:

G=6.67∗10−11 N⋅m2/kg2G=6.67*10^{-11}\:\rm N\cdot m^2/kg^2

RE=6.38∗106 mR_E=6.38*10^{6}\:\rm m

h=3.80∗106 mh=3.80*10^{6}\:\rm m

ME=5.97∗1024 kgM_E=5.97*10^{24}\:\rm kg


(a) the speed of a satellite moving in a circular orbit 

v=GMERE+hv=\sqrt{\frac{GM_E}{R_E+h}}

v=6.67∗10−11∗5.97∗10246.38∗106+3.80∗106=6250 m/sv=\sqrt{\frac{6.67*10^{-11}*5.97*10^{24}}{6.38*10^{6}+3.80*10^{6}}}=6250\:\rm m/s

(b) what is the period of the satellite in hours

T=2π(RE+h)vT=\frac{2\pi(R_E+h)}{v}

T=2π(6.38∗106+3.80∗106)6250=10200 s=2.84 hrT=\frac{2\pi(6.38*10^{6}+3.80*10^{6})}{6250}=10200\:\rm s=2.84\: hr


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS