Question #252369

a bulldozer is moving forward at 3.00km per hour (3km/h) exerting a thrust of 15*10^3 as it does. what's its power


1
Expert's answer
2021-10-18T11:10:11-0400

Convert km/h to m/s:


v=31000/3600=0.833 m/s.v=3·1000/3600=0.833\text{ m/s}.

Assume the unit of the thrust is N (F=15000 NF=15000 \text{ N}). Then the power is


P=Fv=12.5 kW.P=Fv=12.5\text{ kW}.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

Ibhafodon
19.01.24, 06:08

Thanks it is very useful , it helps alot

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS