Question #251701

What is the gravity of a fall with time 1 sec and height 3m ?



1
Expert's answer
2021-10-15T10:22:36-0400

The acceleration due to gravity is


g=2ht2=6 m/s2.g=\frac{2h}{t^2}=6\text{ m/s}^2.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS