Question #251016

The critical magnetic fields of a super-conductor at temperatures 4K and 8K are 11 mA/m and 5.5 mA/m respectively. The transition
temperature is approximately?
a.8.4 K
b.10.6 K
c.12.9 K
d.15.0 K

Expert's answer

The critical magnetic field in the superconductor is related to the temperature by equation

Hc(T)=Hc(0)[1−(TTc)2]H_c(T)=H_c(0)\left[1-\left(\frac{T}{T_c}\right)^2\right]

Hence

Tc=Hc1T22−Hc2T12Hc1−Hc2T_c=\sqrt{\frac{H_{c1}T_2^2-H_{c2}T_1^2}{H_{c1}-H_{c2}}}

Tc=11∗82−5.5∗4211−5.5=10.6 KT_c=\sqrt{\frac{11*8^2-5.5*4^2}{11-5.5}}=10.6\:\rm K

Answer: b


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS