Question #247796

Calculate the number of Bohr magnetons per atom of iron, given that the saturation magnetization Ms=1.70×106 A/m, that

iron has a BCC crystal structure, and that that the edge length of the cubic unit cell is 0.287 nm.

a, 3.60

b, 2.16

c, 3.48

d, 2.84


Expert's answer

The number of atoms in a cubic meter is


N=2a3,N=\frac2{a^3},

because there are 2 atoms per a single unit cell in BCC crystal structure.


Find the number of Bohr magnetons per atom:


nB=MSμBN=MSμB(2/a3)=MSa32μB, nB=1.7⋅1062(9.274⋅10−24)=2.16.n_B=\frac{M_S}{\mu_BN}=\frac{M_S}{\mu_B(2/a^3)}=\frac{M_Sa^3}{2\mu_B},\\\space\\ n_B=\frac{1.7·10^6}{2(9.274·10^{-24})}=2.16.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS