Question #246906

find the components of momentum of a 0.25 kg ball thrown with an initial velocity of 15 m/s 30

Expert's answer

By definition, the momentum is the velocity times mass. Thus, it is enough to find the components of velocity vector:


vx=15m/s⋅cos⁡30°=15⋅32m/s=7.53m/svy=15m/s⋅sin⁡30°=15⋅12m/s=7.5m/sv_x = 15m/s\cdot \cos30\degree =15\cdot \dfrac{\sqrt3}{2}m/s = 7.5\sqrt3m/s\\ v_y = 15m/s\cdot \sin30\degree =15\cdot \dfrac{1}{2}m/s = 7.5m/s

The momentum is then:


px=mvx=0.25kg⋅7.53m/s=1.18753kg⋅mspy=mvy=0.25kg⋅7.5m/s=1.1875kg⋅msp_x = mv_x = 0.25kg\cdot7.5\sqrt3m/s = 1.1875\sqrt3\dfrac{kg\cdot m}{s}\\ p_y = mv_y = 0.25kg\cdot7.5m/s = 1.1875\dfrac{kg\cdot m}{s}\\

Answer:

px=1.18753kg⋅mspy=1.1875kg⋅msp_x =1.1875\sqrt3\dfrac{kg\cdot m}{s}\\ p_y = 1.1875\dfrac{kg\cdot m}{s}\\
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS