Question #243530
A fighter plane travelling horizontally at 1.0x10^2m/s drops a rocket from a height of -1.00x10^3m.
1
Expert's answer
2021-09-28T11:11:38-0400

The vertical component of rocket's velocity as it reaches the ground (assuming it does not have an engine) is


vy=2gh=29.81000=140 m/s.v_y=\sqrt{2gh}=\sqrt{2·9.8·1000}=140\text{ m/s}.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS