4.If electrons are treated as
distinguishable particles, at what temperature would they have an average energy of 5.5 eV? (use kB
= 1.3806 x 10^-23 J/K)
a) 8.88 X 10^4 K
b) 6.38 X10^4 K
c) 6.88 X10^4 K
d) 8.38 ×10^4 K
The energy of the free electron gas is given by:
EF=kTSo
T=EF/k=5.5∗1.6∗10−19/1.38∗10−23=6.38∗104K