Given that the Fermi energy of gold is 5.54 eV, the number density of electrons is? (use me = 9.11 x 10-31 kg;
h = 6.626 × 10-34 Js; leV= 1.6 × 10-1⁹ J)
1
2021-09-23T08:32:19-0400
Ef=8mh2(π3)32n325.54(1.6⋅10−19)=8(9.11⋅10−31)(6.63⋅10−34)2(π3)32n32n=8.9⋅1028m31
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Learn more about our help with Assignments:
Physics
Comments