Question #238772

The sides of a small rectangular box are measured to be 1.50 ± 0.01 cm, 2.05 ± 0.06 cm, and 3.8 ± 0.1 cm long. Calculate its volume and uncertainty in cubic centimeters. (Express your answers to the correct number of significant figures and proper units.)

volume  in cm3

uncertainty in cm3

1
Expert's answer
2021-09-18T14:59:15-0400

The volume is


Vv=abc=1.52.053.8=11.7 cm3.V_v=abc=1.5·2.05·3.8=11.7\text{ cm}^3.

The uncertainty:


ΔV==(1.502.050.1)2+(2.053.80.01)2+(1.503.80.06)2==0.5 cm.\Delta V=\\=\sqrt{(1.50·2.05·0.1)^2+(2.05·3.8·0.01)^2+(1.50·3.8·0.06)^2}=\\ =0.5\text{ cm}.

V=Vv±ΔV=(11.7±0.5) cm3V=V_v\pm\Delta V=(11.7\pm0.5)\text{ cm}^3

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS