Question #238443

A block weighing 48n is pull along a horizontal surface with a rope.The applied force due to the rope is 40n as 37degree to the horizontal.if the block accelerate as 5m/s how large a frictional force must be retarding it motion


1
Expert's answer
2021-09-17T09:22:41-0400

Fx=40cos37°32 (N)F_x=40\cdot\cos37°\approx32\ (N) ;


m=48/9.81=4.1 (kg)m=48/9.81=4.1\ (kg)


F=maFf+Fx=maFf=Fxma=324.15=11.5 (N)F=ma\to -F_f+F_x=ma\to F_f=F_x-ma=32-4.1\cdot5=11.5\ (N) . Answer



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS