Question #236321

3. The brakes of an automobile traveling with a velocity of 50 ft/s are suddenly applied. If the automobile comes to a stop after 5 s, what is its acceleration?


Expert's answer

By definition, the acceleration is given as a rate of speed change:


a=vf−vita = \dfrac{v_f-v_i}{t}

where vf=0ft/sv_f = 0ft/s is the finall speed (car stops), vi=50ft/sv_i = 50ft/s is initial speed, and t=5st = 5s is the time. Thus, obtain:


a=0−50ft/s5s=−10ft/s2a = \dfrac{0-50ft/s}{5s} = -10ft/s^2

Answer. −10ft/s2-10ft/s^2.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS