Question #236071

A 50kg mass is suspended from one end of a wire of length 4m and diameter of 3mm whose other end is fixed. What will be the elongation of the wire? Take the young modulus of the material to be 7 × 10^10 Nm^-2

Expert's answer

According to the Hooke's law, the elongation is given as follows:


EΔll=σΔl=σlEE\dfrac{\Delta l}{l} = \sigma\\ \Delta l =\dfrac{ \sigma}{lE}

where ll =4m=4m is the length of the wire, E=7×1010Nm−2E = 7\times 10^{10}Nm^{-2} is the young modulus of the material, and σ\sigma is the stress in the wire. By definition, this stress is given as follows:


σ=FS\sigma = \dfrac{F}{S}

where F=mgF = mg is the weight of the mass (m=50kg,g=9.8N/kg)(m=50kg, g = 9.8N/kg), and S=πd2/4S = \pi d^2/4 is the cross-sectional area of the wire (d=3mm=3×10−3md = 3mm = 3\times 10^{-3}m is the diameter of the wire).

Putting it all together, obtain:


Δl=4mglπd2EΔl=4⋅50kg⋅9.8N/kg⋅4mπ⋅(3×10−3m)2⋅7×1010N/m2≈3.96×105m\Delta l = \dfrac{4mgl}{\pi d^2E}\\ \Delta l = \dfrac{4\cdot 50kg\cdot9.8N/kg\cdot 4m}{\pi \cdot (3\times 10^{-3}m)^2\cdot 7\times 10^{10}N/m^2} \approx 3.96\times 10^{5}m

Answer. 3.96×105m3.96\times 10^{5}m.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS