Question #224157

Calculate the acceleration due to gravity at a depth 384 km from the surface of the earth


1
Expert's answer
2021-08-07T12:37:38-0400

The acceleration due to gravity is given by

g=GMR2=GM(REarthh)2g=G\frac{M}{R^2}=G\frac{M}{(R_{\rm Earth}-h)^2}

M=ρV=43πρ(REarthh)3M=\rho V=\frac{4}{3}\pi\rho (R_{\rm Earth}-h)^3

g=43πρG(REarthh)g=\frac{4}{3}\pi\rho G (R_{\rm Earth}-h)\\

=433.1455106.671011(6378384)103=9.2m/s2=\frac{4}{3}*3.14*5510*6.67*10^{-11}*(6378-384)*10^3\\=9.2\:\rm m/s^2


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS