Question #222000

The gravitational force between 2 objects is 54N. If the distance between them is tripled, what will the force be? 


1
Expert's answer
2021-08-11T09:54:36-0400

The law of Universal Gravitation says

F=Gm1m2r21r2F=G\frac{m_1m_2}{r^2}\sim\frac{1}{r^2}

Hence, if the distance between objects is tripled, the force will be

F=54N32=6NF=\frac{54\:\rm N}{3^2}=6\:\rm N


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS