Question #221951
A 3 kg ball is thrown downward at 4 m/s from a height of 1.5 m. What is the kinetic energy of the ball as it leaves the thrower’s hand?
1
Expert's answer
2021-08-02T08:41:29-0400

The kinetic energy of a ball thrown at 4 m/s is


E=12mv2=12342=24 J.E=\frac12 mv^2=\frac12 ·3·4^2=24\text{ J}.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS