Question #220851

in a resonance tube experiment, if the first and second resonance length are obtained as 36cm and 89cm respectively, when a turning fork of frequency 270Hz is used, calculate the velocity of sound in air.


Expert's answer

The first resonance corresponds to to λ/4 , the second resonance corresponds to 3λ/4. So, we have


0.36=λ4=c4f, c=4f⋅0.36=367.2 m/s.0.36=\frac{\lambda}{4}=\frac{c}{4f},\\\space\\ c=4f·0.36=367.2\text{ m/s}.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS