Question #220788

What is the final velocity of a ball rolling down an inclined plane with a velocity of 4.0m/s and accelerate at 2.0m/s² in 5.0s?


Expert's answer

By definition, the acceleration is given as follows:


a=vf−vita = \dfrac{v_f - v_i}{t}

where vf, vi=4.0m/sv_f, \space v_i = 4.0m/s are the final and initial velocities of the ball respectively, and t=5.0st = 5.0s is the time. Expressing vfv_f and substituting a=2.0m/s2a = 2.0m/s^2, obtain:


vf=vi+atvf=4.0m/s+2.0m/s2⋅5.0s=14m/sv_f = v_i + at\\ v_f = 4.0m/s + 2.0m/s^2\cdot 5.0s =14m/s

Answer. 14 m/s.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS