Question #219522

A 12m lever is used to lift 1000N load fixed at one end 2m from the fulcrum.what is the effort required to lift the load exerted at the other end.assume efficiency is 100%


Expert's answer

The equation for lever arm is the following (see https://www.youtube.com/watch?v=jg4e8W44_E4):


F1l1=F2l2F_1l_1 = F_2l_2

where F1=1000NF_1 = 1000N is the load fixed at l1=2ml_1 = 2m from the fulcrum, and F2F_2 is the effort applied to another end of the lever at l2=12m−2m=10ml_2 = 12m-2m = 10m from the fulcrum. Thus, obtain:


F2=F1l1l2=1000N⋅2m10m=200NF_2 = \dfrac{F_1l_1}{l_2} = \dfrac{1000N\cdot 2m}{10m} = 200N

Answer. 200N.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS