Question #215756

A railroad flatcar is travelling to the right at speed of 13 m/s relative to an observer on the ground. Someone is riding a motor scooter on the flatcar. What is the velocity of motor scooter relative to the flatcar if its relative velocity to the observer on the ground is (a) 18 m/s to the right? (b) 3 m/s to the left? (c) zero?


Expert's answer

The velocity of the scooter relative to the flatcar is given as follows (see https://en.wikipedia.org/wiki/Velocity-addition_formula#Galilean_relativity):


u′=u−vu' = u-v

where uu is the velocity of the scooter relative to the observer, and v=13m/sv = 13m/s is the velocity of the flatcar relative to the observer.

Let's choose the direction to the right as a positive direction. Then:


a) u=18m/su = 18m/s.


u′=18m/s−13m/s=5m/su' = 18m/s-13m/s = 5m/s

b) u=−3m/su = -3m/s (minus because it is directed to the left).


u′=−3m/s−13m/s=−16m/su' = -3m/s - 13m/s = -16m/s

c) u=0m/su = 0m/s.


u′=0−13m/s=−13m/su' = 0 - 13m/s = -13m/s

Answer. a) 5m/s to the right, b) 16m/s to the left, c) 13m/s to the left.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS