Answer to Question #215294 in Physics for Sera

Question #215294

A 3.10 m uniform ladder weighing 8- N is placed against a smooth wall so that its lower end is 2 m away from the wall. (a) What is the force exerted by the ladder against the wall? (b) What is the direction and magnitude of the force exerted by the ladder against the floor?


1
Expert's answer
2021-07-14T10:14:58-0400
"Fl\\sin{\\alpha}=0.5lW\\cos{\\alpha}\\\\\\alpha=\\arccos{\\frac{2}{3.1}}=49.8\\degree\\\\F\\sin{49.8}=0.5(8)\\cos{49.8}\\\\F=3.38\\ N"


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!

Leave a comment

LATEST TUTORIALS
New on Blog