Two charges are placed on the x- axis 3uc at x=0 & 5uc at x= 45cm. Where must a third charge q be placed if the force it experience is to be zero?
"k\\frac{q_1q_2}{x^2}-k\\frac{q_1q}{x_q^2}=0\\to x_q=\\sqrt{q\\cdot x^2\/q_2}=\\sqrt{q\\cdot 0.45^2\/(5\\cdot10^{-6})}="
"=201.25\\cdot\\sqrt{q} \\ (m)"
Comments
Leave a comment