Question #214084

Find the average retarding force when a 5 g bullet, travelling at 500 m/s, penetrates a 

block of wood a distance of 5 cm before it stops.


Expert's answer

Let's first find the deceleration of the bullet:


v2=v02+2ad,v^2=v_0^2+2ad,a=v2−v022da=\dfrac{v^2-v_0^2}{2d}a=0−(500 ms)22⋅5⋅10−2 m=−2.5⋅106 ms2.a=\dfrac{0-(500\ \dfrac{m}{s})^2}{2\cdot5\cdot10^{-2}\ m}=-2.5\cdot10^{6}\ \dfrac{m}{s^2}.

The sign minus means that the bullet decelerates.

Finally, we can find the average retarding force from the Newton's Second Law of Motion:


Fret,avg=ma=5⋅10−3 kg⋅(−2.5⋅106 ms2)=−12500 N.F_{ret,avg}=ma=5\cdot10^{-3}\ kg\cdot(-2.5\cdot10^{6}\ \dfrac{m}{s^2})=-12500\ N.

The sign minus means that the average retarding force directed in the opposite direction to the motion of the bullet.

Answer:

Fret,avg=12500 N,F_{ret,avg}=12500\ N, in the opposite direction to the motion of the bullet.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS