Question #204486

A football player kicks a field goal, launching the ball at an angle of 49∘ above the horizontal. During the kick, the ball is in contact with the player's foot for 0.049 s, and the ball's acceleration is 260 m/s^2. What is the range of the football?

Express your answer to two significant figures and include appropriate units.



1
Expert's answer
2021-06-09T08:05:32-0400

Under the acceleration a = 260 m/s^2 in time t = 0.049s the ball reaches the following ininial speed:


v0=at=2600.049=12.74m/sv_0 = at = 260\cdot 0.049 = 12.74m/s

The range is given by the following formula (see https://courses.lumenlearning.com/boundless-physics/chapter/projectile-motion/):


R=v02sin2θgR = \dfrac{v_0^2\sin 2\theta}{g}

where θ=49°\theta = 49\degree is the launching angle, and g=9.8m/s2g = 9.8m/s^2 is the gravitational acceleration. Thus, obtain:


R=12.742sin(249°)9.816.4mR = \dfrac{12.74^2\cdot \sin (2\cdot 49\degree)}{9.8} \approx 16.4m

Answer. 16.4 m.


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

Comments

No comments. Be the first!
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS