(a) The electric field at point P 1cm from Q2 can be found as follows:
E=E1−E2=k((x+d)2Q1−x2Q2),E=9⋅109 C2N⋅m2⋅((0.01 m+0.08 m)23⋅10−6 C−(0.01 m)22⋅10−6 C),E=−1.76⋅108 CN.The sign minus means that the net electric field at point P directed leftward (towards the charge Q1).
(b) The electric potential at point P 5cm from Q1 can be found as follows:
V=V1+V2,V=xkQ1+d+xkQ2=k(xQ1+d+xQ2),V=9⋅109 C2N⋅m2⋅(0.05 m3⋅10−6 C+0.05 m+0.08 m−2⋅10−6 C),V=4⋅105 V.
Comments