Question #193092

64 drops of radius 0.02m and each carrying a charge 5 microcoloumb are combined to form a bigger drop. Find how surface density electrification will change if no charge lost


Expert's answer

Find the total volume of N individual drops:


V=N⋅43πr3.V=N·\frac43\pi r^3.

And the bigger drop will have the same volume but different radius:


V=43πR3, Nr3=R3,R=rN3.V=\frac43 \pi R^3,\\\space\\ Nr^3=R^3,\\ R=r\sqrt[3]{N}.


The initial surface density of charge was


σi=NqNAi=q4πr2.\sigma_i=\frac{Nq}{NA_i}=\frac{q}{4\pi r^2.}

The final:


σf=NqAf=Nq4πR2.\sigma_f=\frac{Nq}{A_f}=\frac{Nq}{4\pi R^2}.

The change:


Δσ=σf−σi=q4π(1r2−1R2), Δσ=q4πr2(1−1N23)=21.2 μC.\Delta \sigma=\sigma_f-\sigma_i=\frac{q}{4\pi}\bigg(\frac{1}{r^2}-\frac{1}{R^2}\bigg),\\\space\\ \Delta\sigma=\frac{q}{4\pi r^2}\bigg(1-\frac{1}{\sqrt[3]{N^2}}\bigg)=21.2\space\mu C.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS